بر اساس گزارش رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی، از ۱۴ بهمن ماه قطع سری دوم گوشی های مشمول طرح رجیستری آغاز می شود.

مهدی محبی با اشاره به آخرین وضعیت اجرای طرح ثبت و شناسه دار کردن گوشی های تلفن همراه (رجیستری) که از ۱۴ آذرماه آغاز شده است، اعلام کرد:

تا هفته گذشته بیش از ۲۵ هزار گوشی آیفون که به صورت غیرقانونی وارد کشور شده و در شبکه مخابراتی به ثبت نرسیده بود، از دسترس خارج شد و از این تعداد، حدود ۵۰۰۰ گوشی که به صورت میهمان وارد کشور شده بود، از کشور خارج شد؛ در همین حال ۵۰۰۰ گوشی مسافری نیز با پرداخت عوارض، بار دیگر در شبکه فعال شد.

بر این اساس از این تعداد، حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار گوشی قاچاقی شناسایی شد و از کار افتاد.

به گفته ی محبی، در ادامه اجرای طرح رجیستری، از چهاردهم دی ماه گوشی های سه برند موتورولا گوگل پیکسل و بلک بری در فاز دوم مشمول اجرای این طرح شدند که بر اساس مهلت زمانی داده شده، از هفته آینده گوشی هایی که از این برندها به صورت غیرقانونی وارد کشور شده و ثبت رجیستری نشده اند، از دسترس خارج می شوند.

وی گفت: در همین حال، طبق اعلام وزارت ارتباطات از چهاردهم بهمن ماه یکی از سه برند آسیایی ال جی ، هواوی و سامسونگ در فاز سوم مشمول اجرای این طرح می شوند و قرار است تا ۱۵ اسفند ماه تمامی گوشی هایی که وارد کشور می شوند، مشمول اجرای طرح رجیستری شده و در شبکه مخابراتی کشور به ثبت برسند.

محبی، اجرای طرح رجیستری را موفق ارزیابی و اعلام کرد که واردات غیرقانونی و قاچاقی گوشی های اپل به ایران تقریباً به صفر رسیده و بازار این برند، ساماندهی شده است.