به نقل از خبرگزاری آنا

آمریکا و اتحادیه اروپا فرایند اصلاح برجام را آغاز کردند/ادعای مشارکت ایران در این فرایند

وزیر امور خارجه آمریکا شب گذشته (شنبه) خبر داد که کارگروه‌هایی ماموریت یافته‌اند تا به زعم واشنگتن، معایب موجود در توافق هسته‌ای با ایران را اصلاح کنند و در این راستا نشست‌هایی برگزار شده است.

رکس تیلرسون در ورشو لهستان و در پایان تور اروپایی خود گفت: ما حمایت بریتانیا، فرانسه و آلمان را که در سال ۲۰۱۵ توافق هسته ای را امضاء کرده بودند، به دست آورده ایم تا روند اصلاح توافق هسته ای آغاز شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پیشتر درباره به زعم خود، عیوب توافق هسته ای هشدار داده و گفته بود اگر این عیوب اصلاح نشوند، از برجام خارج می شود.

تیلرسون افزود: بعد از هر تاریکی، سپیدی است.

کارگروه ها فعالیت خود را برای برگزاری نشست هایی در راستای توافق اولیه بر سر درمان (اصلاح) این توافق آغاز کرده اند و ایران نیز در برخی از روند تبادل نظرها برای اصلاح امور مشارکت داشته است.

وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد: توافق هسته ای بخش کوچکی از سیاست خارجی آمریکا را در خاورمیانه تشکیل می دهد و واشنگتن به طور هم زمان نگران بسیاری از امور دیگر، ازجمله حمایت ایران از حوثی ها (جنبش انصارالله یمن) و تجهیز برخی گروه های منطقه به سلاح است.

به سلماس آنلاین ، قرار بود توافق هسته ای موجب کاهش تحریم های بین المللی اعمال شده علیه ایران شود که با توجه به کارشکنی های آمریکا بر سر اجرای برجام، تاکنون این موضوع محقق نشده است.

باوجود ادعای تیلرسون، جمهوری اسلامی ایران هرگونه مذاکره بر سر اصلاح برجام و همچنین افزودن بندی به بندهای این توافق را رد کرده است.

تیلرسون دوشنبه گذشته گفته بود: آمریکا قصد دارد هیاتی دیپلماتیک را برای رایزنی درباره توافق هسته ای ایران و مقابله با فعالیت های ایران در خاورمیانه به اروپا اعزام کند.

وی به یک خبرنگار آمریکایی که تیلرسون را در سفر به اروپا همراهی می کرد، افزود: کارهای اجرایی انجام شده است و آن ها عازم اروپا هستند.

قرار است این هیات بررسی کند که چگونه می توان با ایرادات توافق هسته ای مواجه شد.

تیلرسون تصریح کرد: آن ها همچنین می خواهند دریابند که چگونه ما می توانیم به صورت گسترده مقابل فعالیت های ایران در منطقه که هیچ ارتباطی به برنامه هسته ای ندارد، بایستیم.

نگرانی ما از صادرات سلاح ایران به یمن و مکان های دیگر است.