به نقل از خبرگزاری آنا

قیمت‌گذاری پر حاشیه محصولات فولادی/ دلار مبنای صحیحی بر قیمت‌گذاری‌ جهانی کالای ایرانی است

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران گفت: مجموع چرخه تولید محصولات فولادی نظیر انرژی، مواد اولیه و کارگر ارزان قیمت در داخل کشور رقم می‌خورد اما نوسانات بازارجهانی ارز در کشور، تاثیر بسزایی بر قیمت‌گذاری این محصولات می‌گذارد.

قیمت ها باید بر اساس میزان هزینه کرد در تولید داخل و حفظ کامل رقابت پذیری رقم بخورد.

وی ادامه داد: قیمت سنگ آهن، انرژی، هزینه نیروی کار در بنگاه های تولیدی ایران از ترازهای جهانی بسیار پایین تر بوده بنابراین زمانی که به دلیل افزایش قیمت دلار، این محصولات تولیدداخل با افزایش قیمت مواجه می شوند، امری پذیرفتنی نیست.

کاوه با انتقاد از روند قیمت گذاری محصولات فولادی تاکید کرد: زمانی که بازار ارز تحت تاثیر قیمت دلار قرار می گیرد، بخاطر روند قیمت گذاری اشتباه در محصولات فولادی، افزایش قیمت دلار گریبانگیر محصولات فولادی نیز شده چرا که پایه قیمت گذاری در بورس کالا بر اساس قیمت جهانی و دلار است.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران با تاکید بر آنکه کشف قیمت در بورس کالا برای برخی از محصولات عرضه شده در این بازار عادلانه نیست، تصریح کرد: ساختار بورس کالا باید به نحوی اصلاح شود تا کشف قیمت های به صورت عادلانه و بر مبنای چگونگی تولید باشد.

کاوه درخصوص میزان تولید و تنوع محصولات فولادی در کشور نیز اشاره کرد و گفت: بجزء ورق های فولادی سایر محصولات تولیدی کشور از قبیل تیرآهن، میل گرد، شمش و غیره می تواند پاسخگوی مصرف نیاز داخلی بوده اما در زمینه تولید ورق های فولادی با کمبود مواجه هستیم و سالانه بخشی از نیاز صنایع داخلی به این کالا از محل واردات تامین می شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این محصولات به صورت سالانه بالغ بر پنج تا شش میلیون تن صادرات را در کارنامه دارند فولاد خام درکشور خبرداد و افزود: ایران در تولید فولاد از مزیت نسبی برخوردار است چرا که مواد اولیه مورد نیاز برای تولید این کالا از قبیل سنگ آهن، انرژی و نیروی کار به وفورو ارزان در مملکت وجود دارد.