به نقل از خبرگزاری آنا

تاخیر اجرای ;برای کلاه آهنی‌ها ; برای رسیدن خانواده آقای وزیر!/ سردترین شب جشنواره فجر قبل از بارش برف

دهمین شب اجراهای جشنواره تئاتر فجر در حالی با ۲۸ نمایش صحنه‌ای و ۱۷ نمایش خارج از صحنه اختصاص داشت که بدقولی آقای وزیر در حضور در نمایش «برای کلاه آهنی‌ها» و حضور با تاخیر خانواده وی حاشیه هایی ایجاد کرد.

با وجود این که بودجه جشنواره سی وششم تئاتر فجر، معادل کل بودجه یکساله تئاتر است اما خروجی جشنواره تناسبی با ۴ میلیارد تومان بودجه ندارد.

در حالی که بودجه اختصاص داده شده برای برگزاری ۱۰ روزه جشنواره بین المللی تئاتر فجر برابر با ۳۶۵ روز سال است، اما شاهد تنوع و تکثر آثار در این رویداد مهم نبودیم.

با این که همواره گفته می شود جشنواره تئاتر فجر برآیندی از میزان توانایی ها و قابلیت های تئاتر کشور است اما در طول سال با تنوع بیشتری از آثار نمایشی گروه های نمایشی روبه رو هستیم، به طوریکه گویا بخش بین الملل تنها خراب کننده عنوان جشنواره است.

در شرایطی که اجراها همه شبیه به هم هستند و اثری جدید و قابل توجه به مخاطب ارائه نمی شود، طبیعی است که سرمایه گذاری و صرف انرژی گروه های نمایشی که تلاش می کنند با ارتقای سطح کیفی وتولید نمایش های جدید مخاطبان بیشتری به تئاتر بیاورند، در طول سال بی پاسخ بماند.

ارزیابی مسائل فرهنگی علمی ای است که در وهله اول مدیران هنری باید ار آن برخوردار باشئد.

خروجی برگزاری رویداد فرهنگی باید با مشخص شدن نقاط ضعف و قوتش مسیری را فراهم آورد که کاستی ها را در دوره های بعد کمر نگ و کمر نگ تر کند.

در حالی که در جشنواره تئاتر فجر با تغییر تیم اجرایی و دبیر جشنواره، در هر دوره بخش هایی کم و اضافه می شود و همین امر باعث می شود تا مشکلات دوره های پیشین دوره به دوره انتقال یابد و استمرار داشته باشد.

دهمین شب اجراهای جشنواره تئاتر فجر، سردترین شب سالن ها شد

سی وششمین جشنواره تئاتر فجر شب گذشته ۷ بهمن ماه که دهمین شب اجراها بود، سردترین شب خود را تجربه کرد.

این سردی نه به دلیل برودت هوا بلکه به دلیل عدم مدیریت برگزارکنندگان جشنواره بوجود آمد.

تئاتر هنری زنده است و در هر لحظه ممکن است اتفاقی جدید روی دهد؛ بنابراین برنامه ریزی برای چنین اتفاق مهمی باید با نگاه ریزبینانه و دقت نظر مسئولان و برگزارکنندگان جشنواره همراه شود.

در سی وششمین دوره جشنواره اجرای نمایش شگ به دلیل صدمه دیدن پای بازیگر زن نمایش سوئیس لغو شد و این اتفاق در حالی ادامه پیدا کرد که مدیران جشنواره هیچ اثر جایگزینی برای سالن چهارسو تئاترشهر نداشتند یا به دلیل نقص در برنامه ریزی به فکر اثری دیگر نیفتادند.

با توجه به خالی ماندن تالار چهارسو طی یک روز این تنها مخاطبان نمایش بودند که متضرر شدند.

کمی آنطرف تر در تالار قشقایی نمایشی اجرا شد که حتی در روز نخست اجرایش هم مورد رضایت مخاطب قرار نگرفت.

نمایش دوستت دارم ترکیه از آثاری بود که با اقبال خوبی از سوی تماشاگر روبه رو نشد و نتوانست در اجرای اثری درباره اتفاقات یک رختشوی خانه موفق باشد.

منافات عملکرد برگزارکنندگان با شعار جشنواره

برگزار کنندگان جشنواره بین المللی تئاتر فجر هیچ تمهیدی در قبال تعهدی که باید نسبت به مخاطبانی که بلیت نمایش شگ را تهیه کرده اند نداشتند.

اگرچه به مخاطبان اعلام شد که هزینه پرداختی بابت بلیت نمایش به آنها عودت داده می شود اما در این بین سوال اینجاست که مسئولیت زمانی که مخاطب برای رفتن به سالن متحمل شده و هزینه و معنوی را چه کسی پرداخت می کند؟

این صرفا مشتی از خروار است که نشان می دهد برگزارکنندگان تعهدی نسبت به مخاطب ندارند و باورها و عملکردشان برخلاف شعار جشنواره که جشن گفتگوی تئاتر ایران است.

در چنین وضعیتی وقتی تعهدی در قبال این مسائل ندارند و احترام به مخاطب در اولویت قرار نمی گیرد چه گفتگویی میان جامعه، گروه های اجرایی و مسئولان این رویداد اتفاق می افتد؟

اگر به هر علتی، پیش آمدی برای گروه نمایشی روی دهد و حتی اجرای نمایشی کنسل شود، سیاست گذاران جشنواره صرفا به بازگشت هزینه پرداختی بسنده می کنند و خالی نگاه داشتن سالن در جشنواره ای که داعیه بین المللی دارد را واکنش لازم خود می دانند.

بی احترامی به وقت و ارزشی که مخاطب برای دیدن نمایش قائل شد

از دیگر انتقادها به نوع برگزاری جشنواره تاخیر در زمان اجراها به دلیل ورود خانواده رجال سیاسی یا دیگر مسئولان است که نظم جشنواره را بر هم می زند و وقت مخاطب را به هدر می دهد.

این امر حتی در رسیدن به دیگر اجراها نیز مخاطب را دچار مشکل می کند و جشنواره تئاتر فجر را به جشنواره ای تشریفاتی که انتظار ورود فلان مدیر یا مسئول را می کشد، تبدیل می کند.

اجرای دوم نمایش برای کلاه آهنی ها یکی از این موارد است که به دلیل تاخیر ورود خانواده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سالن با تاخیر آغاز شد.

اگرچه پیش از این اعلام شده بود که قرار است سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نمایش برای کلاه آهنی ها کاری از پژمان عبدی دیدن کند، اما به دلیل بازدید از اجرای اپرای عروسکی خیام که در تالار فردوسی روی صحنه بود؛ این امکان فراهم نشد و صرفا خانوادی وی به تماشای نمایش تالار سایه نشستند.

اگرچه این قانون همیشه بوده که با اعلام بازدید هر مدیر از آثار نمایشی، تئاترها باید طبق اعلام جشنواره روی صحنه روند و احترام به وقت مخاطب جدی گرفته شود اما این امر همواره مورد بی توجهی قرار گرفته می شود به طوری که مخاطبان حاضر در سالن ها ndash; چه در سالن کوچک با ۴۰ نفر مخاطب و چه در سالن های بزرگ با ۲۵۰ مخاطب- باید نیم ساعت منتظر ورود مدیران و یا خانواده هایشان بمانند.

با اینکه همه فعالان این حوزه می دانند که تماشاگران تئاتر سرمایه اصلی آن هستند و همواره مایه دلگرمی گروه ها می شوند اما در زمانی که وارد سالن می شود و به تماشای اثری می نشیند، احترام به او در دستور کار قرار نمی گیرد.

از حق و حقوق مخاطبان تئاتر که بگذریم انتقادی نیز به تماشاگران نمایش های جشنواره تئاتر نیز وارد است.

در گام نخست ایجاد ازحام و بی احترامی به مسئولان سالن ها همواره یکی از مسائل تکراری و زننده در جشنواره ها است اما اتفاق جدیدی که شب گذشته در تالار وحدت روی داد بی احترامی مخاطب ایرانی به گروه فرانسوی بود.

اگرچه نمایش های بخش بین الملل برخلاف خط داستانی که روابط عمومی از آنها به رسانه ها برای انعکاس خبری اعلام می کند نیست و مخاطب هر بار در مواجهه با نمایشی خارجی غافلگیر می شود، اما فحاشی به گروهی خارجی که این روزها میهمان جشنواره فجر است نیز رفتاری شایسته از سوی تماشاگر ایرانی نیست.