به نقل از خبرگزاری آنا

اجرای ;خسیس ; بدون ایجاد تغییرات در جشنواره تئاتر فجر

نمایش «خسیس» که با کارگردانی مریم کاظمی تا چندی پیش در پردیس تئاتر تهران روی صحنه رفت، بدون ایجاد تغییرات در جشنواره تئاتر فجر اجرا می‌شود.

در جشنواره تئاتر فجر هم روی صحنه می رود.

این امر هم شامل گروه بازیگران و هم شیکل و شیوه اجرایی اثر خواهد شد.

کاظمی همچنین اظهار کرد: نمایشنامه خسیس با اینکه در قرن شانزدهم به نگارش درآمده، در ترسیم خطوط شخصیت ها و ایجاد رویدادها، چنان دقیق و انسانی است که ردپای آن تا امروز کشیده شده و قابل تاویل و تفسیر و بیان است.

نمایشنامه ای پر از موقعیت های جذاب، زبان درست و حقه های نمایشی مبتنی بر صحنه و بازیگر است که دست هر کارگردانی را باز میگذارد و کشف ناگفته های متن و نزدیک کردن آن به زندگی لذت بسیار دارد.

اگرچه نمایش خسیس تئاتری کمدی و موزیکال است اما مخاطبان آن صرفا کودکان نیستند، البته به دلیل فانتزی، موزیک و کمدی های فیزیکالی که این اثر دارد، از جذابیت هایی تصویری برای کودکان ۵ تا ۶ سال به بالا برخوردار است.

خسیس اثری کمدی کلاسیک و قدیمی است که در قرن ۱۶ توسط ژان مولیر نگارش شده و برگرفته از داستان ها و افسانه های کهن است.

نمایش به شخصیتی محوری بنام هارپاگون می پردازد که دارای دو فرزند بزرگ است، اما از شدت خساست و مال دوستی حاضر نیست حتی به سعادت دختر و پسرش اهمیت بدهد، برای او پول بیشتر مساوی است با همه چیز و همه کس.

این پرسوناژ حین خاص بودنش، تیپیک هم هست؛ شخصیت همه آدم های خسیس را به نمایش می گذارد.

\'مولیر\' طوری این پرسوناژ را پردازش کرده که در کل همه آدم ها و شرایط پیرامونی او جبراً تحت تأثیرش قرار می گیرند.

او پرسوناژی ساده و تک ساحتی به شمار می رود و تک بعدی بودنش در تعلق آشکار همه خاطرش به مادیات و ثروت اندوزی، برجسته شده است.

باید یادآور شد که \'هارپاگون\' جزو جالب ترین و کمیک ترین پرسوناژهای دنیای نمایش است.

نمایش خسیس نوشته ژان بابتیست مولیر با بازی حسین محب اهری، جمشید جهانزاده، ساقی زینتی، افشین زارعی، هومن رهنمون، میلاد ورجاوند، عرفان میدانلو، حسام کلانتری، نازنین صفا، مهراد زمانی، فاطمه خدابنده لو، سعید قره داغلی، حسن همتی، مهدی رمضانی، شادی کارآیین، نرگس صفامنش، سمیه بیگی، سعید طاهرخانی، مجید مظفری، تانیا زارع، امیر فلاحی راد، ایمان مسعود، پارسا سوهانی، شقایق اصلانی، پدرام قره خانی، بیتا اتفاق، سما احمدی، سبا کریمیان امشب ۸ بهمن ماه ساعت ۱۹ در سالن اصلی تئاترشهر روی صحنه خواهد رفت.