به نقل از خبرگزاری آنا

ردپایی از اشتغال در لایحه بودجه سال ۹۷ نیست

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه تخمین هزینه‌ها در لایحه بودجه مطابق با استانداردها نیست، گفت: دغدغه امروز مردم اشتغال و معیشت است اما ردپای دقیقی از آن در لایحه بودجه ۹۷ نیست.

سیدمحمد جواد ابطحی در نشست علنی امروز (یکشنبه ۸ بهمن) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات لایحه بودجه سال ۹۷، با طرح سوالی، گفت: این جدول بودجه که توسط کمیسیون تلفیق تدوین شده شب گذشته چاپ و در اختیار نمایندگان قرار گرفته است، در حالی که نمایندگان باید ۱۰روز برای بررسی آن وقت داشته باشند؟ اکنون من چگونه می توانم با این جدول موافق یا مخالف باشم؟

بودجه خلاف اصل ۵۲ قانون اساسی تنظیم شده است

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی خطاب به اعضای شورای نگهبان، افزود: اعضای شورای نگهبان که باید پاسدار قانون باشید پاسخ دهید که طبق اصل ۵۲ قانون اساسی بودجه چگونه تصویب شده است؟ در حالی که اصل ۵۲ می گوید؛ بودجه سالانه کل کشور به ترتیبی است که در قانون مقرر شد است، این قانون یا قانون برنامه و بودجه سال ۵۱ است یا قانون محاسبات عمومی برنامه ششم، بنابراین باید مشخص شود براساس کدام قانون تنظیم شده است درواقع بودجه را خلاف اصل ۵۲ قانون اساسی تنظیم و به مجلس تقدیم کرده اند.

آیا شورای پول و اعتبار درخصوص بودجه نظر داده است؟

وی با بیان اینکه شورای نگهبان به اینکه چرا اصل ۵۲ قانون اساسی رعایت نشده ورود کند، افزود: دولت می خواهد بگوید؛ این اصل رعایت شده و قانون بودجه سال ۵۱ هنوز حاکم است در حالی که بسیاری از مواد آن مانند ماده ۲۰ اصلا دیده نشده و آیا شورای پول و اعتبار درخصوص بودجه نظر داده است؟

منابع پوک و پوچ در این لایحه بسیار داریم

ابطحی ادامه داد: ماده یک قانون محاسبات عمومی از تعریف بودجه می گوید، درواقع در این قانون آمده است؛ \'پیش بینی درآمدها و تخمین هزینه ها برای دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده در دوره زمانی یک ساله\'.

براساس این تعریف، اولا پیش بینی درآمدها باید کارشناسانه انجام شود در حالی که شفاف نیست و منابع پوک و پوچ در این لایحه بسیار داریم.

وی اضافه کرد: دولت گفته است، مبلغی برای واگذاری و اصل ۴۴ گذاشته شده است در حالی که باید اول بگوید؛ این مبلغ در سال ۹۶ محقق شده است که آن را مجددا در سال ۹۷ نیز می آورید؟ آیا می خواهید با کلمات بازی کنید یا مردم را سرگرم کنید؟

چگونه باید کسری بودجه جبران و تامین شود؟

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه چگونه باید کسری بودجه جبران و تامین شود؟ اضافه کرد: افزایش مالیات، افزایش مشارکت و... از جمله اقداماتی است که به کسری پنهان بودجه دامن می زند.

همچنین ارز دو نرخی است یعنی ۳هزار ۵۰۰ تا ۳هزار ۸۵۰ تومان دیده شده است اما عملا ۴ هزار ۴۰۰ تومان است، و سوال این است که ما به التفاوت آن چه می شود؟ به این می گویند؛ درآمد غیراستحقاقی یا به تعبیر اقتصاددانان درآمد غیرشایسته.

تخمین هزینه ها در لایحه بودجه مطابق با استانداردها و نرم نیست

وی کسری بودجه ای را که دولت می خواهند با واگذاری اوراق جبران کنند داستان غم انگیز دانست و توضیح داد: برخلاف ادعای دولت و برخی از نمایندگان که گفتند؛ این لایحه عملیاتی تدوین شده، باید بگویم این لایحه نیز به برنامه های جاری بیش از هزینه های عمرانی توجه کرده است و در کل تخمین هزینه ها مطابق با استانداردها و نرم نیست.

ابطحی ادامه داد: معلوم نیست بهای تمام شده یک واحد قیمت چقدر است؟ دولت می گوید؛ این مهم بر مبنای عملکرد تنظیم شده، ۲۰درصد روی بهای تمام شده می گذاریم، درحالی که این کار باید براساس حسابداری بهای تمام شده صورت بگیرد و صدالبته این مسئله نرم افزار خاص خود را می zwj; طلبد لذا دولت باید بگوید با چه نرم افزاری این کار را انجام داده است؟

اشتغال و معیشت مردم دیده نشده است

عضو فراکسیون ولایی مجلس با بیان اینکه دغدغه امروز مردم اشتغال و معیشت است اما ردپای دقیقی از آن در لایحه بودجه ۹۷ نیست، اضافه کرد: باید مشخص شود با چه برنامه ای ۹۸۰هزار شغل محقق خواهد شد؟

استقراض دوباره دولت از صندوق توسعه ملی ناقض برنامه ششم است

وی با تاکید براینکه انطباق لایحه بودجه با برنامه بودجه داستان غم انگیز دیگری است، افزود: دولت گفته است، سهم صندوق را طبق ماده ۷ بند (ب) قانون برنامه ششم ۳۲درصد در سال ۹۷ دیده است اما هدف از این بند چه بوده است؟ البته هدف کاهش وابستگی بودجه به درآمد نفتی است که متاسفانه استقراض دوباره دولت از صندوق توسعه ملی به میزان ۶ درصد کل منابع بودجه عمومی، ناقض برنامه ششم است.

ابطحی درخصوص تبصره ۵ لایحه بودجه به ویژه بند (ه) آن، گفت: اسناد خزانه یعنی \'دین\' و \'بدهی\'، که این بدهی در آینده ایجاد می شود نه بدهی که از قبا بوده است.

دولت بدهی را با بدهی می دهید که در آن ربا نیز است لذا شورای نگهبان حتما آن را بر می گرداند، درواقع متاسفانه ۱۹۴ هزار میلیارد تومان اوراق مالی و یک بودجه بادکنکی تدوین کرده اید.

کشور با این اوراق ها اوراق می شود!

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه کل بودجه عمرانی ۶۰ هزارمیلیارد تومان است و دولت می خواهد ۱۹۴ هزارمیلیارد تومان اوراق صادر کند، گفت: به یقین کشور با این اوراق ها اوراق می شود! در حالی که همین امسال سود اوراق سال قبل را برای واردات گندم گذشته است.

وی اضافه کرد: در بند(ه) تبصره ۵ لایحه بودجه گفته اید؛ ۱۵هزارمیلیارد تومان بودجه وجود دارد که ۷هزار و ۵۰۰میلیارد آن را به \'طرح سلامت\' اختصاص و می خواهید با مابقی آن گندم بخرید، بیمه روستایی را تامین و هزارکار دیگر را انجام دهید و... حال باید پرسید اصلا چقدر از آن باقی می ماند؟ و خرید گندم چه خواهد شد؟ خرید گندمی که سال گذشته ۱۴ هزار تا بوده است و امسال ۳هزار ۳۰۰ تا رسید.

حال سوال این است آقای نوبخت آیا نمی خواهید گندم را گران کنید؟

ابطحی خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه درخصوص صحبت های شب گذشته وی در برنامه خبری تلویزیون، گفت: گفتید؛ \'من قانون را عمل نمی کنم ولو اینکه اعدام شوم.

\' من چنین حقی را برای شما نمی بینم، چراکه اگر چنین حقی برای شما باشد باید سقف مجلس پایین بیاید.

طرح تحول سلامت نیز با ۱۸ هزارمیلیارد کسری نیز به درستی اجرا نخواهد شد و با ادامه این وضع طرحی خواهند ماند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان درخصوص آب خزر و آموزش و پرورش نیز، گفت: آب خزر بسته است لذا بی خود اقدام نکنید، اگر بودجه دارید از خلیج فارس آب بیاورد، همچنین استانی شدن آموزش و پرورش و بنیاد شهید یعنی مردم را به استان داری ها کشاندن.