به نقل از خبرگزاری آنا

حقوق‌های نجومی با بودجه سال ۹۷ ساماندهی شده است

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد در لایحه بودجه سال ۹۷ حقوق های نجومی ساماندهی شده است.

حسین مقصودی در نشست علنی امروز (یکشنبه ۸ بهمن) مجلس شورای اسلامی در موافقت با کلیات لایحه بودجه سال ۹۷ گفت : آنچه در کمیسیون تلفیق به عنوان بودجه پیشنهادی در سال ۹۷ مصوب شده است و جای دفاع دارد، بودجه ای است که بر مبنای برنامه ششم توسعه است.

عضو کمیسیون شوارها و امور داخلی کشور در مجلس ادامه داد: مهمترین خصوصیات کمی و کیفی آن، توجه به برنامه ششم توسعه، ریزگردها، اشتغال، کاهش فقر است، از ویژگی های مهم بودجه پیشنهادی تلفیق که جای دفاع دادر، توجه به روستاییان و تقویت بنیه دفاعی کشور است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس دهم شورای اسلامی بیان داشت: جادارد از دکترلاریجانی و دولت که با اذن مقام معظم رهبری از صندوق توسعه ملی برای موارد مهم پیگیری و توجه خاص کرده اند، تشکر کنم.

وی اظهارداشت: اما از کمیسیون تلفیق گله مندیم که چرا به معلمان و مطالبات آنها درسال ۹۶ و ۹۷، به خصوص بازنشستگان و پاداش آنها توجه عملی نشده است، هر چند گام هایی برداشته شده است

نکات مثبت بودجه سال ۹۷ از نگاه مقصودی

این نماینده مجلس بیان داشت: از گام های مهم کمیسیون تلفیق در بودجه سال ۹۷، افزایش حقوق معلمان و کارمندان تا سقف ۲۰ درصد است، حذف پرداخت پول آب و برق و گاز مدارس، یک درصد از هزینه های شرکتهای دولتی که حدود ۴ هزار میلیارد تومان است در تلفیق حذف و برای پاداش بازنشستگان، معلمان و سایر هزینه های ضروری و سرانه مدارس اختصاص پیدا کرد است.

مقصودی تاکید کرد: هرچند معتقدیم هنوز با واقعیات مطالبات واقعی معلمان، مدارس و جایگاه معلم، مدرسه و دانش آموزش، فرسنگ ها فاصله داریم، از نمایندگان و دولت در خواست دارم به داد آموزش و پرورش و معلمان برسیم، قبل از اینکه نمایندگان به داد ما برسند.

وی با بیان اینکه در بودجه حق معلم و دانش آموز ضایع شده است، گفت: ۵۶ هزار معلم بازنشسته می شوند، از حضرت مقام معظم رهبری تقاضا دارم که اجازه بفرمایند از محل صندوق توسعه ملی حداقل ۲ میلیارد دلار به این امر مهم اختصاص پیدا کند، در غیر اینصورت اوضاع خوبی پیش بینی نمی شود.

رد گرانی بنزین در کمیسیون تلفیق

این نماینده مجلس با بیان اینکه در کمیسیون تلفیق، انضباط مالی بهتر و بیشتر شده است، ادامه داد: سهم حقوق بازنشستگان افزایش پیدا کرده است، درقیمت سوخت، پیشنهاد دولت افزایش قیمت بود خوشبختانه با شرایط و اوضاعی کشور و کسب و کار این پیشنهاد در تلفیق پذیرفته نشد.

مقصودی بیان داشت: نگاه مثبت مجلس، دولت و کمیسیون تلفیق به اقشار آسیب پذیر، کشاورزان، کارگران و دیگر توده های مردم است، در بودجه پیشنهادی کمیسیون تلفیق پاداش پایان خدمت کارمندان نباید بیشتر از ۷ برابر حداقل حقوق باشد، اما در گذشته می دیدیم که در برخی موارد تا یک میلیارد تومان پاداش به صورت نقدی می گرفتند و اکثر معلمان ۳۰ میلیون تومان آن هم به صورت قطره چکانی می گرفتند.

نرخ ارز در بودجه سال ۹۷ شفاف شد

وی عنوان کرد: یکی از ویژگی های مثبت بودجه پیشنهادی تلفیق این است که نرخ ارز شفاف سازی شده است، برخلاف آنکه مخالفان می گویند، آنچه که در کمیسیون تلفیق مصوب شد دقت نشده است، در کمیسیون دو نرخی بودن قیمت ارز منتفی شد و ۳۵۰۰ تومان برای دلار در نظر گرفته شد.

این نماینده مجلس بیان داشت: تسویه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به پیمانکاران، تامین اجتماعی و شهرداری ها که این امر مهم باعث رونق کسب و کار می شود.

توجه به وام اشتغال و ازدواج

مقصودی با تاکید براینکه توجه به وام اشتغال، افزایش وام ازدواج از ویژگی های مهم بودجه پیشنهادی است، گفت: امیدوارم دولت و به خصوص مجلس راه کارهایی بیاندیشند که جوانان وام های اشتغالزایی وازدواج را دریافت کنند.

افزایش وام ازدواج از ۱۰ میلیون به ۱۵ میلیون کار خوبی است، اما به دنبال راه کارها باشید چرا که بانک ها با ضمانت های عجیب و قریب، جوانان را عاصی کرده اند.

وی با بیان اینکه به نحوه اجرای قانون ارزش افزوده توجه شده است، ادامه داد: دولت پیشنهاد داده بود که قانون مالیات ارزش افزوده به صورت قدیمی گرفته شود و فشار زیادی بر تولیدکنندگان بود اما کمیسیون تلفیق قبول نکرد و اعلام کرد که باید قانون جدید آورده شود تا فشار از تولید و پیمانکاران برداشته شود.

گرفتن مالیات ارزش افزوده به صورت سلقیه ای شده، مبهم و غیر شفاف بود و به محلی کاسبی عده ای و از بین رفتن حق تولیدکنندگان شده است.

ارائه راهکارهای جدید برای کسب درآمد و ایجاد اشتغالزایی

مقصودی تاکید کرد: دولت در بودجه پیشنهادی می خواهد از طریق گران فروشی سوخت، دو نرخی شدن ارز و استقراض از بانک ها حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان درآمد کسب و شغل ایجاد کند، اما کمیسیون تلفیق با هماهنگی دولت آن را رد و درآمدهای بهتری را شناسایی کرد.

وی گفت: در بودجه پیشنهادی از تولید و مصرف کالاهای داخلی حمایت خوبی شده است، جرایم خاصی برای واردات پیش بینی شده است، از نکات مثبت بودجه پیشنهادی این است که آموزش و پرورش را که می خواستند استانی شود را حذف کردند.

حقوق های نجومی سامان یافت

مقصودی تاکید کرد: کمیسیون تلفیق حقوق های نجومی را تا حدودی ساماندهی کرد، حقوق های بالای ۱۴ میلیون تومان باید تا ۳۵ درصد مالیات پرداخت کنند، این را همکاران بدانند که زنگ ها و تلفن ها شروع شده است و باید با این پیشنهاد کمیسیون تلفیق حتما موافقت کنیم.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در بودجه پیشنهادی به طرح های توسعه ای و زیر بنایی توسعه ای در بخش صنعت و معدن با مشارکت حداقل ۵۱ درصد بخش خصوصی توجه شده است، از دولت می خواهیم که ایمیدرو و ایدرو را در سرمایه گذاری در مناطق محروم که حرکت بسیار ارزشمندی است حمایت بیشتری کند.

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس در پایان اظهار داشت: انتظار ما از دولت و مجلس این است که به فرهنگ و آموزش و پرورش به عنوان زیر ساخت مورد توجه قرار دهند، در تخصیص بودجه های فرهنگی و آموزش و پروش عنایت بیشتری شود، در بودجه پیشنهادی نگاه به فرهنگ، آموزش، معلمان و مدارس بسیار ضعیف و متناسب با فرهنگ و تمدن ایرانی نیست.