به نقل از خبرگزاری آنا

بودجه‌ عمرانی انتظار سازندگی در کشور را برآورده نمی‌کند

نماینده مردم مبارکه در مجلس، گفت: در ۱۰ سال گذشته بودجه عمرانی از ۳۷ درصد فراتر نرفته است.

در سال ۹۵ این میزان به ۲۰ درصد و در نیمه اول امسال نیز زیر ۱۰ درصد محقق می شود با این وضعیت انتظار عمران کشور را نیز داریم؟ زهرا سعیدی مبارکه در نشست علنی امروز (یکشنبه ۸ بهمن) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی کلیات بودجه سال ۹۷ در مخالفت با این لایحه گفت: همه ما اذعان داریم بودجه مان در این سند مالی کشور با دو کارکرد اصلی دخل و خرج و برنامه سیاست دولت برای مدیریت کشور است، باید قبول کنیم دخل و خرج دولت نامیزان است و برای جبران کسری بودجه پیشنهادی باید از بخش خصوصی استقراض و از صندوق توسعه ملی برداشت کنیم.

نظام اداری کشور فربه است

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی گفت: باید قبول کنیم نظام اداری ما فربه است به صورتی که طبق پیشنهاد دولت بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان برای حقوق ، دستمزد و غیره در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: از ابتدای انقلاب تلاش شده در نظام بودجه ریزی سهم قابل توجهی به عمران اختصاص پیدا کند به گونه ای که در سال ۷۳، ۵۳ درصد بودجه عمرانی، در سال ۷۵، ۵۱ درصد، در سال ۷۶، ۴۶ درصد و متأسفانه از سال۷۷ روند نزولی بودجه پایه گذاری می شود این در حالی است که در ۱۰ سال گذشته بودجه عمرانی از ۳۷ درصد فراتر نرفته است.

در سال ۹۵ این میزان به ۲۰ درصد و در نیمه اول امسال نیز زیر ۱۰ درصد محقق می شود با این وضعیت انتظار عمران کشور را نیز داریم؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از سهم ۷۳ هزار میلیارد تومانی برای اشتغال، ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از بودجه عمرانی کشور برداشت می شود، آیا این کار مغایر اشتغالزایی نیست؟ مگر نه اینکه با عمران، اشتغال ایجاد می شود.

چاپ اوراق در بلند مدت آسیب زا است

سعیدی ادامه داد: چاپ اوراق اسناد بلای جان بودجه شده، چاپ اوراق ممکن است در کوتاه مدت پاسخگو باشد اما روند ۵ تا ۱۰ ساله آن آسیب جدی را وارد می کند و باعث افزایش بدهی دولت می گردد.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت در تبصره ۱۸ پیشنهاد داده تا از منابع سپرده سرمایه گذاران از طریق صندوق توسعه ملی برای اشتغالزایی هزینه شود، تا برنامه مشخصی برای اشتغال ارائه نشود دولت قادر به اشتغالزایی نیست، حل معضل اشتغال باعث حمایت از سرمایه گذاری است، باید روند سرمایه گذاری تسهیل گردد، در کشوری که در برخی مواقع صدور مجوز سرمایه گذاری ۱۸ ماه طول می کشد اشتغالزایی صورت نمی گیرد، باید با آغوش باز سرمایه گذاران خارجی را جذب کنیم و همچنین با سود ۲۰درصد سرمایه گذاران سرپا نمی ایستند.

حس بی عدالتی باعث می شود تا مردم از حذف یارانه گلایه مند باشند

وی عنوان کرد: باید برنامه هدفمندی به منظور بهره برداری از یارانه ها ارائه کنیم، فقیرترین افراد اگر بدانند فرزندان آنها شاغل می شوند از حذف یارانه گلایه نمی کنند، حس بی عدالتی است که باعث می شود تا از یاران خود دست برندارند.

اعتقاد داریم دولت باید جرأت کند و برنامه منسجمی را برای یارانه ها ارائه نماید و از افراد دهک پایین حمایت کند و منافع آن را صرف اشتغال کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: حدود ۸۰ درصد بودجه ملی اعلام شده و ۲۰درصد آن استانی هزینه می شود؛ دلیل این اقدام چیست؟ چرا اجازه نمی دهیم بودجه به سمت استان ها هدایت شود.

استانی شدن بودجه آموزش و پرورش و بنیاد شهید خلاف اصل ۳۰ قانون اساسی است و دولت مکلف است وسایل آموزشی را به صورت رایگان برای همگان تأمین کند.

لزوم توجه بیشتر به نخبگان در لایحه بودجه

سعیدی گفت: باید حمایت کم از نخبگان در بودجه رفع شود، در سایر کشورهای جهان به نخبگان توجه ویژه ای می شود و همچنین باید در عدم افزایش حقوق بیش از ۵ میلیون تومان توجه بیشتر به اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها صورت گیرد.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: خواهش می کنم برای ساماندهی و نظام مند شدن آب که در برخی از استان ها به ابرچالش تبدیل شده، مقام معظم رهبری اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی را صادر کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه شرکت هایی در کشور هستند که رو به نابودی قرار دارند از جمله شرکت پلی اکلیل درخواست می کنیم از چنین شرکت هایی حمایت بیشتری صورت بگیرد، خاطر نشان کرد: از کمیسیون تلفیق برای در نظر گرفتن ردیف برای تامین حقوق بازنشستگان فولاد تشکر می کنیم و درخواست می کنم پیشنهاداتی که در صحن مطرح می شود مورد توجه قرار گیرد