به نقل از خبرگزاری آنا

تشکیل کارگروه ویژه مناطق محروم در کمیته امداد

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و مناطق محروم کمیته امداد جزئیات تشکیل کارگروه تخصصی ویژه مناطق محروم و مرزی را تشریح کرد.

آذر اسماعیلی با تأکید بر اینکه مددجویان مناطق محروم و مرزی در اولویت خدمت رسانی این نهاد قرار دارند، اظهارکرد: به دلیل ضرورت هم اندیشی با حوزه های تخصصی و مدیریت اعتبارات ویژه مناطق محروم، کارگروه تخصصی برای این مناطق تشکیل شد.

وی یکی از اهداف کارگروه تخصصی مناطق محروم را اجرای بهینه الزامات بودجه ۹۶ در این مناطق دانست و گفت: طبق تصمیم این کارگروه تسهیم بودجه بر اساس حجم جمعیتی مددجویان ساکن در مناطق محروم هر استان تخصیص داده می شود.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و مناطق محروم کمیته امداد رصد و پیگیری فعالیت های انجام شده در زمینه اشتغال، مسکن، خدمات حمایتی و فرهنگی را یکی دیگر از اهداف تشکیل این کارگروه دانست و اظهارکرد: موانع و مشکلات موجود در خدمت رسانی به مددجویان ساکن در مناطق محروم شناسایی و برای برطرف کردن آنها در کارگروه مطرح می شود.

اسماعیلی یکی از تصمیمات کارگروه تخصصی ویژه مناطق محروم را ایجاد یک بانک اطلاعات از مشخصات و نیازهای مددجویان ساکن در این مناطق اعلام کرد و گفت: از این پس بر اساس نیازسنجی انجام شده به مددجویان خدمت رسانی می شود.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و مناطق محروم کمیته امداد درباره پیگیری اعتبار ویژه مسکن مددجویان مناطق محروم توسط این کارگروه اظهارکرد: امسال، ۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار به تعمیر، بهسازی و ساخت مسکن مددجویان مناطق محروم اختصاص یافته که تاکنون ۶۰ درصد آن محقق شده است.

وی با اشاره به اینکه طبق تصمیم کارگروه تخصصی ویژه مناطق محروم، شناسایی افراد مستعد اشتغال در این مناطق در دستور کار سال آینده کمیته امداد قرار گرفته است، گفت: از ۲۱ میلیارد تومان اعتبار ویژه تسهیلات اشتغال زایی مددجویان مناطق محروم در سال جاری تاکنون ۶۱ درصد محقق شده است.

اسماعیلی با اشاره به اینکه یک میلیون و ۱۱۷ هزار نفر از مددجویان کمیته امداد در مناطق محروم و مرزی کشور سکونت دارند، افزود: ۶۸ درصد آنها دارای سرپرست زن هستند برهمین اساس برای نخستین بار در سال جاری، کمیته امداد اعتبار ویژه ای به مبلغ ۱۳۲ میلیارد تومان در سرفصل های حمایتی و توانمندسازی به این مناطق اختصاص داده است.

وی همچنین اختصاص سهم ۱۰ درصدی از اعتبار حوزه های اشتغال، مسکن و فرهنگی کمیته امداد، افزایش سرانه ۲۰ درصد برای هر خدمت و اختصاص ۲۵میلیارد تومان اعتبار برای تهیه ۱۲۰ هزار قلم وسایل ضروری را از دیگر خدمات ویژه این نهاد در سال جاری به مددجویان مناطق محروم اعلام کرد.