به نقل از خبرگزاری آنا

کشف پیچیده‌ترین ویروس‌های جهان در عمق اقیانوس

آب‌های اقیانوس پر از ویروس است به طوری که در هر میلی‌متر مربع از آن ۱۰ میلیون ویروس مختلف قابل شناسایی است و دانشمندان به‌تازگی موفق به شناسایی پیچیده‌ترین خانواده از ویروس‌ها شده‌اند.

این خانواده از ویروس ها که در آزمون های استاندارد آزمایشگاهی قابل کشف و شناسایی نیستند DNA بسیار پیچیده ای دارند و دانشمندان بیم دارند که این ویروس ها ممکن است در خارج از آب و حتی در درون بدن انسان وجود داشته باشند.

مارتین پولز از دانشگاه MIT و عضو گروه محققان معتقد است این ویروس ها تنها در اقیانوس ها زندگی نمی کنند و باید برای شناسایی آنها در دیگر نقاط دنیا نیز تلاش کرد.

کشف این ویروس ها حاصل سه ماه تحلیل و بررسی نمونه های آب موجود در اقیانوس ها است که از سواحل مختلف ماساچوست شناسایی شده اند.

پژوهشگران هنوز موفق به شناسایی کامل و دقیق ویژگی های زیستی این ویروس ها نشده اند، ولی آنها معتقدند با بررسی این ویروس ها می توان به جزئیات تازه ای در مورد نحوه تکامل ویروس ها دست یافت و پاسخ برخی سوالات بی جواب علمی را پیدا کرد.

این ویروس ها که از خانواده ویروس های دم کوتاه دانسته می شوند از جمله نمونه های بسیار قدیمی ویروس های مخربی با DNA مرگبار هستند که بر خلاف ویروس های دیگر که معمولا بین ۴۰ تا ۵۰ هزار ژن دارند، دارای حدود ۱۰ هزار ژن می باشند.

منبع: مهر